Nikt inny nie sprawia dzieciom tyle radości co Mikołaj!

Choć biskup Mikołaj, protoplasta postaci Świętego Mikołaja, obdarowującego prezentami 6 grudnia oraz w noc wigilijną 24/25 grudnia, urodził się w Patarze, a większość swego życia spędził w Myrze, starożytnym mieście nad Morzem Śródziemnym, na południu dzisiejszej Turcji – dzisiejszy Mikołaj mieszka prawdopodobnie w Finlandii.

Długo nikt o tym nie wiedział, aż w latach 20. ubiegłego wieku, odkrył to pewien fiński dziennikarz i natychmiast przekazał adres wszystkim dzieciom na świecie.

Teraz wiemy dokładnie, że Mikołaj wraz z pomocnikami, czyli elfami mieszka na wzgórzu Korvatunturi, niedaleko, bo 6 km od stolicy Laponii – Rovaniemi.

Dlaczego wybrał akurat tę śnieżną, odległą krainę – nie wyjaśnił nigdy.

Jedno wiemy na pewno! Mikołaj od początku łączony był z dziećmi i sprawianiem im radości.

 Nie wnikając w szczegóły, w wigilijny niedzielny poranek, mieszkające w Suchej Koszalińskiej dzieci  - z rocznika 2002 i młodsze  – odwiedzali Mikołaje w czerwonych szatach, o siwych brodach, z laskami i workami pełnymi prezentów! Zamiast sań z zaprzęgiem reniferów, towarzyszyły im elfy przemieszczające się samochodami!

Jak się dało zauważyć – a Mikołaje odwiedzający dzieci w Suchej Koszalińskiej, robili to już trzeci rok z rzędu – dzieci szybko łapały kontakt z Mikołajem. Nawet te, które nie zdążyły napisać listu, czy to na adres: Santa Claus, 96930 Napapiri, Finland, czy też: Biuro Listów Św. Mikołaja, ul. Letnia 10, 57-215 Srebrna Góra!

Wizyta Mikołajów w Suchej Koszalińskiej – i to w Wigilię Bożego Narodzenia – to efekt społecznej pracy kilkorga Mieszkańców Sołectwa Sucha Koszalińska: Barbary Szczerkowskiej, Grażyny Wątroby, Marka Szczerkowskiego, Roberta Szczerkowskiego, Tomasza Tesmera i Ryszarda Wątroby, których wsparli: sianowianie – Brygida Kacperek i Andrzej Danielewicz.

Uwaga! Wstęp - na podstawie tekstów Dany Jurszewicz pt.: „Kolędowanie z Mikołajem”. „Miasto Tygodnik Koszaliński”, 22-28 grudnia 2017 r.

Tekst i zdjęcia: Barbara Szczerkowska, Grażyna Wątroba, Marek Szczerkowski i Ryszard Wątroba

Kontakt

Sołtys: Ryszard Wątroba, 604 400 355
76-003 Sucha Koszalińska, ul. Morska 4/1
Stowarzyszenie: Tomasz Tesmer, 602 217 299
76-003 Sucha Koszalińska, ul. Darłowska 2/2
e-mail: stowarzyszeniesucha@wp.pl

Zobacz mapę

Produkcja: Rhema Press